Tevfik D'or Festivali ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için http://lestevfikdor.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

FESTİVAL TANITIMI

"Tiyatro’da yaşamı, Yaşam’da Tiyatro’yu istiyoruz" Jules Renard

17. frankofon liseler arası tiyatro festivali " Tevfik D’Or "u sizlere duyurmaktan çok mutlu ve çok guruluyuz! Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ankara Tevfik Fikret Lisesi (TÜRKİYE) 4 gün boyunca, Fransız dilinde gerçekleştirilecek tiyatro ve paylaşım için frankofon dünyanın genç oyuncularını kapılarını açacak. Birkaç gün boyunca mutluluk coşku ve tiyatroyu paylaşmak için 10-13 Mayıs 2017 tarihlerinde sizleri şehrimizde ağırlamak için sabırsızlanıyoruz.

Tevfik d’Or

Tevfik D’or her yıl mayıs ayı başında düzenlenen frankofon liseler arası bir tiyatro festivalidir. Bu etkinlik Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nde (Türkiye) dört gün boyunca yapılmaktadır.
17. Tevfik d’or festivali 10-13 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılacaktır Tevfik d’or festivali her şeyden önce bir tiyatro şenliğidir…

Klasik ve çağdaş yazarların, genellikle Fransızca eserleri uyarlanarak sahneye konulur. Bazen de özgün eserlere yer verilir. Festivale katılanlara sunulan çeşitli etkinlikler arasında, vücut dili kullanımı ve teatral ifade gibi atölye çalışmalarına yer verilir. Bu atölyeler Fransa’dan gelen profesyoneller tarafından gerçekleştirilir. Katılan gruplar, oldukça profesyonel bir şekilde hazırlanmış konferans salonumuzda çok güzel bir sahne üzerinde oyunlarını sergileme şansına sahip olurlar.

… ve Fransız dili

Tevfik d’or festivali çok etkileyici bir dil ziyafeti sunar. Festivalin iletişim dili Fransızcadır. Bu sayede katılımcılar Frankofon çevrenin önemini ve çeşitliliğini görebilmektedirler. Festival süresince öğrenciler, Fransız dilinin gerçek bir iletişim aracı olduğunu görüp pratiklerini zenginleştirirler. Ayrıca bütün oyunlar Fransızcadır.

Tevfik d’Or festivali bir buluşma, paylaşma ve dostluk ortamıdır Türkiye’deki Fransız liselerini veya frankofon liseleri olduğu kadar Avrupa’dan (Fransa, Bulgaristan, İtalya, Romanya, Sırbistan,…) ve/veya Akdeniz havzasından (Mısır, Libya, Tunus,..)gelen konukları da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Katılan gruplar kendilerine sunulan çeşitli etkinlikler (Ankara gezileri: Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, eski Ankara ve Ankara kalesi, konserler, danslar, sportif etkinlikler,…) sayesinde birbirlerini tanıma ve dostluk kurma fırsatını yakalıyor. Grupların oyuncuları yanlarında kaldıkları aileler tarafında çok sıcak bir şekilde karşılanıyor. Paylaşım, dostluk ve birbirini tanımakla bağlarını güçlendiriyorlar. Tevfik d’Or, Fransız Kültür Merkezi tarafından da desteklenen kaliteli bir etkinliktir.

Festival sonunda, profesyonellerden oluşan bir jüri tarafından katılan gruplara çeşitli ödüller verilmektedir. Bu çerçevede, en iyi Türk kadın oyuncu, en iyi Türk erkek oyuncu seçilen kişiler Fransa’ya bir seyahat (“Génération bilingue” programı) hakkı kazanır.