Tevfik D'or Festivali

TEVFİK D’OR FESTİVALİ

Katılım koşulları

Tevfik D’or Festivaline katılmakla aşağıdaki koşullar kabul etmiş bulunuyorsunuz

Tevfik D’or hakkında genel bilgi:

Tevfik D’or ücretsiz bir festivaldir: Katılım ücreti ve masraf yoktur.

 1. Konaklama: Oyuncular öğrencilerimizin ailelerinde konaklayacaklardır. Hiçbir konaklama ücreti talep edilmemektedir. Eğer siz isterseniz grubunuz masraflar size ait olmak üzere otelde de konaklayabilir, size otel önerisinde bulunabiliriz hatta rezervasyon yaptırabiliriz. Grupların sorunlu öğretmenleri okulumuz tarafından rezervasyon yaptırılan otelde konaklayacaklardır.
 2. Okula ulaşım: Ankara’ya gelişinizde grubunuz Tevfik D’Or ekibinden bir kişi tarafından karşılanacaktır. Bir servis aracı sizi lisemize getirecektir. Gideceğiniz günde sizi okuldan havaalanı, gar veya otogara bırakacaktır. Festival sürecinde oyuncular yanında kaldıkları öğrencinin okul servisiyle veya aileleri tarafından okula bırakılacaklardır. Ev sahibi aileler oyunlardan sonra onları okuldan alacaklardır. Grupların sorumlu öğretmenleri okula, otele ve yemeklere servisle alınıp bırakılacaklardır. Festival kapsamında yapılacak toplu ulaşımlar bu amaç için ayrılmış servislerle gerçekleştirilecektir.
 3. Yemekler: Ankara Tevfik Fikret Lisesi festivale katılan grupların ve sorumlu öğretmenlerinin yemeklerini şu şekilde karışılacaktır: öğlen yemekleri okulun yemekhanesinde verilecektir ve gerektiğinde okulda açık büfe şeklinde organize edilecektir. Grup sorumlularına da festival süresince ortak akşam yemekleri düzenlenecektir.
  Önemli Not: Katılımcıların, Okul kantininden, okul dışındaki geziler sırasında ve aile yanında olmadıkları süre boyunca alacakları yiyecek ve içecekler kendileri tarafından ödenecektir. Ev sahipleri için hoş olamayan durumlarının yaşanmaması için grup sorumlu öğretmenlerinden öğrencileri için bir miktar cep harçlığı ön görmelerini rica ediyoruz. Aile yanında geçirdikleri zaman dışında ev sahibi öğrencilerimiz misafir öğrencinin masraflarını karşılamakla yükümlü değildir.
 4. Geziler ve boş zaman etkinlikleri: Ankara kalesi, Anıtkabir ve Anadolu medeniyetler müzesi gezileri yapılacaktır ve çeşitli sportif yarışmalar ve oyunlar okul bünyesinde düzenlenecektir. Geziler sırasında okulumuz grupların ve sorumlu öğretmenlerin ulaşımını sağlamaktadır. Tevfik D’or ekibinden bir kişi gezilen yerlerde gruplara eşlik etmektedir. Konaklama ücretsizdir. Grup sorumlu öğretmenleri tek kişilik oda talep ederlerse günlük 50 euro ön görülmelidir.
 5. Tiyatro atölyeleri, provalar ve oyunlar: Festival günleri sabahtan aynı zamanda jüri üyesi olan tiyatro profesyonelleri tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmaları yapılacaktır. Tiyatro eğitimi açısından geliştirici olan bu atölyelere her grup sorumlu öğretmenleriyle katılacaklardır.
 • Oyunlar öğleden sonra Ankara Tevfik Fikret okulları konferans salonunda sergilenecektir herkesin rahatı için oyunların en fazla 50 dakika sürmesine dikkat edilmesine rica ediyoruz.
 • Her grup oyundan önce bir kez sahnede prova imkânına sahip olacaktır. Prova oyunu oynayacakları günün sabahında yapılacaktır. Okulumuz oyunda gerekli olan temel aksesuarları size sağlamayı taahhüt eder (lütfen istediğiniz aksesuarları kayıt formunda belirtiniz)
 • Her gösteriden sonra, seyirciler oyuncularla, grup sorumlularıyla ve/veya oyunun yönetmeniyle paylaşımda bulunabileceklerdir. Her grup davetlidir.
 • Tevfik D’or festivali kapanış töreni sırasında gruplara ödül ve plaket verilecektir.

Resim yayınlama hakkları: Sorumlu öğretmenler, oyuncularının festival çerçevesinde resimlerinin kullanmasına onay vermiş olmalarını sağlamalıdır.

Yükümlülükler: Ankara Tevfik Fikret Lisesi Tevfik D’or katılımcılarından okul içinde ve düzenlenen geziler sırasında sorunludur. Aynı zamanda öğrencilerin sorumluluğu festival süresince grup öğretmenlerine aittir. Grup öğretmenleri geziler ve oyunlar sırasında onlara eşlik etmekle yükümlüdür.

Kayıt koşulları: Tevfik D’or 2016 ön kayıt formunu ilişte bulacaksınız. Takvime uymazınızı rica ederiz. Kayıt tarihini geçirirseniz yine de bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin imkanlar dahilinde katılımınızı dik kate alacağız.

Kayıtlarınızı kesinleştirmek için 2 Mart 2016’dan önce aşağıdaki belgeleri bize ulaştırınız:

 • Doldurmuş olduğunuz Tevfik D’or 2016 formu,
 • Konaklama formu (doldurulmuş)

Ayrıca mail olarak

 • Her oyuncunun vesikalık fotoğrafını iletmeniz gerekmektedir, bu fotoğraf Jüri’ye verilecek dosaya için kullanılacaktır, fotoğraf JPG formatında olmalıdır, oyuncunun adı soyadı yaşı ve rolü belirtilmelidir.
 • Grubun kısa bir tanıtım videosu ( açılış töreninde kullanılacaktır)
 • Provalar sırasında çekilmiş grup fotoğrafları.

Başvuru dosyasını tevfikdor@gmail.com adresinden ulaştırabilirsiniz.

Tevfik D’or Festivali ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için http://lestevfikdor.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

FESTİVAL TANITIMI

“Tiyatro’da yaşamı, Yaşam’da Tiyatro’yu istiyoruz” Jules Renard

17. frankofon liseler arası tiyatro festivali ” Tevfik D’Or “u sizlere duyurmaktan çok mutlu ve çok guruluyuz! Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ankara Tevfik Fikret Lisesi (TÜRKİYE) 4 gün boyunca, Fransız dilinde gerçekleştirilecek tiyatro ve paylaşım için frankofon dünyanın genç oyuncularını kapılarını açacak. Birkaç gün boyunca mutluluk coşku ve tiyatroyu paylaşmak için 10-13 Mayıs 2017 tarihlerinde sizleri şehrimizde ağırlamak için sabırsızlanıyoruz.

Tevfik d’Or

Tevfik D’or her yıl mayıs ayı başında düzenlenen frankofon liseler arası bir tiyatro festivalidir. Bu etkinlik Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nde (Türkiye) dört gün boyunca yapılmaktadır.
17. Tevfik d’or festivali 10-13 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılacaktır Tevfik d’or festivali her şeyden önce bir tiyatro şenliğidir…

Klasik ve çağdaş yazarların, genellikle Fransızca eserleri uyarlanarak sahneye konulur. Bazen de özgün eserlere yer verilir. Festivale katılanlara sunulan çeşitli etkinlikler arasında, vücut dili kullanımı ve teatral ifade gibi atölye çalışmalarına yer verilir. Bu atölyeler Fransa’dan gelen profesyoneller tarafından gerçekleştirilir. Katılan gruplar, oldukça profesyonel bir şekilde hazırlanmış konferans salonumuzda çok güzel bir sahne üzerinde oyunlarını sergileme şansına sahip olurlar.

… ve Fransız dili

Tevfik d’or festivali çok etkileyici bir dil ziyafeti sunar. Festivalin iletişim dili Fransızcadır. Bu sayede katılımcılar Frankofon çevrenin önemini ve çeşitliliğini görebilmektedirler. Festival süresince öğrenciler, Fransız dilinin gerçek bir iletişim aracı olduğunu görüp pratiklerini zenginleştirirler. Ayrıca bütün oyunlar Fransızcadır.

Tevfik d’Or festivali bir buluşma, paylaşma ve dostluk ortamıdır Türkiye’deki Fransız liselerini veya frankofon liseleri olduğu kadar Avrupa’dan (Fransa, Bulgaristan, İtalya, Romanya, Sırbistan,…) ve/veya Akdeniz havzasından (Mısır, Libya, Tunus,..)gelen konukları da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Katılan gruplar kendilerine sunulan çeşitli etkinlikler (Ankara gezileri: Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, eski Ankara ve Ankara kalesi, konserler, danslar, sportif etkinlikler,…) sayesinde birbirlerini tanıma ve dostluk kurma fırsatını yakalıyor. Grupların oyuncuları yanlarında kaldıkları aileler tarafında çok sıcak bir şekilde karşılanıyor. Paylaşım, dostluk ve birbirini tanımakla bağlarını güçlendiriyorlar. Tevfik d’Or, Fransız Kültür Merkezi tarafından da desteklenen kaliteli bir etkinliktir.

Festival sonunda, profesyonellerden oluşan bir jüri tarafından katılan gruplara çeşitli ödüller verilmektedir. Bu çerçevede, en iyi Türk kadın oyuncu, en iyi Türk erkek oyuncu seçilen kişiler Fransa’ya bir seyahat (“Génération bilingue” programı) hakkı kazanır.

İletişim

Başvuru dosyasını tevfikdor@gmail.com adresinden ulaştırabilirsiniz.

Eleştirileriniz, sorunlarınızı, özel durumlarınızı bizimle paylaşırsanız size yardımcı olmaya çalışırız. Bize tevfikdor@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sorumlu kişi: Nathalys FIOKOUNA. Tevfik d’or hakkında daha geniş bilgi almak için http://lestevfikdor.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Menü